Здоров'я

30 років по дві пачки на день: історія курця, що кинув після багатьох років паління

|

Міжнародний день відмови від паління (No Smoking Day) — відзначається щорічно в третій четвер листопада в більшості країн світу. Встановлений Американським онкологічним товариством (American Cancer Society) в 1977 році.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням. Понад 500 000 жителів України щорічно успішно кидають курити. Тому сьогодні WestNews розповідає історію звичайного прикарпатця, який без додаткових засобів зміг самостійно відмовитись від сигарет. Вона дуже схожа на історію всіх курців “зі стажем”, які намагаються покинути палити вже багато років, але рано чи пізно повертаються до шкідливої звички.

Нашого героя звати Михайло, йому 49 і вже протягом 5 років він не палить. Звичка чоловіка не була епізодичною, це була система, він викурював по 2 пачки на день. Іноді зупинявся, коли закурював третю цигарку підряд.

Як ви розпочали курити?

– Так як і всі. У школі потрапив в компанію зі старшими хлопцями, там і спробував. Спочатку це було “по приколу”, але вже через рік я вступив в педагогічне училище і це стало проблемою. Приїжджав до дому і там вже вільно курити не міг, доводилось ховатись від батьків, які були категорично проти. Пам’ятаю, не раз получав, вже всього і не згадаєш, давно це було. Тато і годував сигаретами і заставляв викурювати одразу цілу пачку… всяке було, але ніщо не змогло мене відвернути від цієї звички.

Коли вперше задумались про те, щоб кинути палити?

– Це було в армії, я зрозумів це коли стандартні нормативи, біг давались важко через задишку. Тоді я подумав, що треба закінчувати, навіть був період, коли я вже майже покинув. Але не вийшло. І більше спроб не робив аж до останнього разу.

Як це впливало на вашу родину?

– Вони були пасивними курцями, я це розумів, але не міг зупинитись. Дружина просила, сварилась, казала, що у нас дитина, якій не корисно дихати цим… Не допомагало нічого. Я просто курив без упину, особливо тоді, коли нервувався. Пригадую, що оббивка на дверці нашої машини завжди була чорною від попелу та диму, важко й уявити скільки разів за день я закурював. Бувало, що зупинявся на третій цигарці, коли дружина хапала за руку і просила.

Кожен мій ранок починався з кави і сигарети, це був своєрідний ритуал. А ще я кожного ранку “викашлював” легені, в прямому сенсі цього слова. Дружина, яка спала поверхом вище, прокидалась від цього наче від будильника. Я був з тих людей, які не мали більше ніяких незручностей. Руки не німіли, дихалось добре, от тільки заважав ранковий кашель.

Чому ви кинули палити? Що вплинуло на це рішення?

– В той момент було суттєве здорожчання в ціні. Донька хотіла придбати собі нові кросівки і тоді я не мав можливості прямо одразу дати їй цю суму. Посидів, подумав, способом не хитрих розрахунків зрозумів, що якби я не купляв собі сигарети, то за короткий період в мене була б ця сума і вирішив, що досить. Пам’ятаю як зайшов в магазин, купив все за списком і за звичкою додав пачку сигарет. Спитав суму, подумав, сказав “дякую, відмінусуйте”. От і все.

І не використовувати ніяких пластирів чи таблеток?

– Донька купляла пластирі, їх вистачило на кілька днів, а коштували вони ну дуже дорого. Я не відчував ніякого результату і не розумів навіщо ж платити таку суму за “наклейку”, якщо вона нічого не покращує. Це все дурня, це для слабаків.

Бажання має бути в голові і не треба шукати собі пластирів чи цукерок. Якщо ти захотів – дій.

Якими були перші дні без згубної звички?

– Сказати, що було важко – нічого не сказати. Все про що я думав – сигарети. Всі навколо мене тільки те й робили, що курили, навколо була тільки реклама цигарок, всі говорили тільки про сигарети. Мені здавалось, що всі змовились, але це такий психологічний момент. Я дуже багато працював, щоб зайняти свій мозок і не думати про бажання курити. Якщо воно з’являлось – терпів і не здавався. Вже десь через пів року я відчув полегшення, навіть не було бажання тоді, коли я стояв біля людини, яка курить. Це було дуже важко, але як я вже сказав, вся справа в твоєму бажанні. Я захотів – я кинув, ніколи не треба шукати “відмазок” і причин, все залежить тільки від тебе.

Як відреагувало ваше оточення?

– Спочатку не вірили. Були знайомі, які просили мене прийти до курців і розказати свою історію, показати себе як живий приклад, що це можливо. Я ділився і часто чув, що це ненадовго, що рано чи пізно я всеодно повернусь. Та я досі не палю і не збираюсь. Не планую ніколи в житті повертатись до цієї звички, буду до останнього робити все для цього можливе.

“Та ти курив раз в місяць”, – казали ті, хто не вірили, а коли дізнавались про дві пачки в день – були шоковані.

І зовсім не хочеться курити?

– Хочеться, іноді нереально сильно. І дивно, що це не пов’язано ні з чим, раніше я багато курив при великому стресі. Зараз можу відчути неймовірне бажання в будь-який момент, навіть коли я буду просто займатись своїми справами в стані спокою. І через годину я знову можу стояти і спілкуватись з кимось прямо під час того, коли він курить і не відчувати взагалі нічого. Це не зрозуміло, я не маю цьому пояснення, але я навіть не даю собі шансу повернутись.

Невже я пройшов через стільки всього щоб зараз так просто здатись?

Чи переконуєте ви когось і ділитесь власним досвідом?

– Ніколи, я не люблю нав’язуватись і вважаю, що це має бути усвідомленим рішенням людини. Розповідаю коли цікавляться, без перебільшень кажу як все було. Обов’язково наголошую на тому, що буде дуже важко, що буде хотітись закурити мільйон разів і що надіятись можна тільки на свою силу волі.

То як кинути палити назавжди?

– Захотіти! Просто взяти і захотіти, а потім дотримуватись власного бажання. Все дуже просто. Ми собі самі створюємо перешкоди. “Та в мене вже великий стаж, це неможливо”, “куріння мене заспокоює”, “а мені лікар казав, що різко кинути курити може нашкодити моєму здоров’ю”, – досить себе обманювати, все виключно в нашій голові.

Поради від МОЗ для того, щоб легко кинути палити:

Для того щоб збільшити шанси на успіх та зробити процес менш стресовим, варто створити план припинення куріння і дотримуватися його. Цей план складається з кількох основних кроків, які наведено нижче.

  • Визначте дату відмови від куріння. Бажано, щоб це був якийсь день протягом двох наступних тижнів. З одного боку, ви матимете достатньо часу, щоб підготуватися. З іншого — виконання важливого рішення не відкладатиметься.
  • Обирайте період, коли у вас не буде додаткового стресу та навантаження.
  • Краще не обирати дату відмови у період свят. Адже навколо буде значно більше спокус, щоб закурити.
  • Сформулюйте і запишіть причини, чому ви хочете кинути курити. Визначте причини, які є пріоритетними саме для вас. Випишіть ці причини на окремому аркуші. Прикріпіть аркуш на видному місці.
  • Складіть перелік ситуацій, коли ви зазвичай курите. Подумайте, що провокує вас закурити і як ви можете із цим впоратися.
  • Позбавтеся усіх нагадувань про куріння. Викиньте з дому, автомобіля та робочого місця усі сигарети, запальнички та попільнички. Також варто випрати одяг, щоби позбутися запаху.
  • Подумайте про невеликі заохочення за досягнення. Це може бути похід у кіно, вечір із книгою чи прогулянка. Обирайте те, що приносить вам задоволення.

Тетяна Колибаб’юк

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уряд планує заборонити куріння електронних сигарет у громадських місцях

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Здоров'яІнтерв'юНовини
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі