Статті

Бечкова або Вербна неділя: як на Гуцульщині святкують вхід Господній в Єрусалим?

|

У різних регіонах Прикарпаття прийнято називати головний атрибут передвеликоднього свята по-своєму. Зокрема, і на Гуцульщині привітання  після освячення верби у церкві звучить дещо по-іншому.

Для початку розтлумачимо значення Вербна неділя. А у народі це вхід Господній в Єрусалим. Святкується кожного року в різні дати,  проте завжди за сім днів до Світлого Христового Воскресіння.

Цього ж року воно випадає 25 квітня, пише WestNews.

Для кожного  християнина день Вербної неділі уособлюється, як урочистий вхід Ісуса Христа в Єрусалим, віщує наближення Його Страстей і смерті на хресті. Вже з давніх-давен вербу використовують у тих країнах, де не ростуть пальми. Оскільки це єдине дерево, яке розпускається ранньою весною. 

Чому гуцули вербу називають бечкою?

Бечка  – це слово придумане гуцульськими прадідами, які прагнули індивідуального, гуцульського стилю. Його широко використовують по сьогоднішній день жителі Косівщини та Верховинщини. Насправді нічим не відрізняється від звичайної «верби», хіба що більш оригінальною назвою.

Бечкова неділя  на Гуцульщині

Підготовка до свята на землі гуцулів розпочинається швидше, ніж того вимагає звичай, бо найкращу бечку потрібно встигнути зрізати.

По-перше, для того, щоб вона не розпустилась до кінця і не опала, а по-друге, щоб її не забрав хтось інший. За тим вербу приводять до ладу, зібравши в пучок, зробивши рівними кінці та додавши декору для більш презентабельнішого вигляду.

До храму люди на Гуцульщині збираються у неділю зранку. Найчастіше, саме в це свято приходять цілі сім’ї, несучи в руках прутики верби. На вході  тебе питають чи будеш тримати фану. Ти вправі відмовитись, хоча це роблять досить рідко. Потім тебе замінюють іншими людьми, щоб кожен зміг постояти з полотнищем із зображенням Господа. Зазвичай це стосується молодих дівчат та жінок, хоча чоловіки також присутні в цій частині.

Служба проходить урочисто та, в якійсь мірі, пишно. Ті люди, які прийшли, щоб посповідатись, не повинні були нічого їсти. Дехто з них отримує на своєму чолі  «Печатку дару Духа Святого».

Щодо дітей, то для них цей день особливий, бо їх збирають окремо та пригощають цукерками. По закінченні богослужіння, всі виходять з церкви. А за ними священик, хор та люди  з фанами. Служба надворі триватиме ще 15-20 хвилин.

Потім люди стають у шеренгу та високо піднімають бечку. Розпочинається те, чого чекали найбільше. Так, щедро освячують або хтось каже окроплюють вербу та й загалом і Вас.

Привітання / промовляння, які досі побутують на Гуцульщині.

Найцікавіше – це бити бечкою всіх, кого бачиш і промовляти:

«Бечка б’є, не я б’ю за тиждень Великдень» або «Не я б’ю –  бечка б’є, віднині за тиждень Великдень».

Навзаєм люди дякують і б’ють також. Загалом посмішки на обличчях саме в цей момент зазвичай є щирими.

Далі всі відправляються  до могил своїх рідних та моляться, а за тим – витягають гілочку та встромляють у глину. Це символізує привітання людей, яких вже немає поруч.

Повір’я та прикмети щодо бечки на Гуцульщині:

  • Зберігай свячену бечку за образами, щоб  приписати собі магічне лікування, захист і відворотну силу.
  • Як тільки завеснували город, то втикають галузку в нього, щоб обходив грім стороною.
  • Коли надворі велика гроза, то прутик бечки кидай на поріг або у двір.
  • Якщо з’їсти один котик із гілочки, цілий рік будеш здоровий.
  • Якщо побити худобу бечкою, молоко не пропаде.
  • Якщо підпалити галузку, то гроза пройде швидше.
  • Зберігаєш під стріхою вербу – захищаєшся від грому.
  • Виганяєш корову на пасовисько, не забудь про прутик бечки.
  • Як випікаєш паску, спали спершу гілочку в печі.

Наталя Пістащук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найсуворіший тиждень: що робити прикарпатцям в останні дні перед Пасхою

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

СтаттіСуспільство
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі