Здоров'я

Чи потрібна вакцинація від грипу і наскільки реально зробити це сьогодні в Івано-Франківську?

Опубліковано: 14.10.2020, 11:34 | Автор: Наталія Вінничук

Минулого тижня головний санітарний лікар України Віктор Ляшко закликав вакцинуватися від сезонних штамів грипу. Це, за його словами, дозволить уникнути можливого поєднання грипу та нового коронавірусу COVID-19. WestNes поспілкувався з лікарем педіатром клініки «Мед-Атлант» Сергієм Гаврилюком про особливості вакцинації від сезонних штамів грипу, ризики та переваги цієї процедури.

– Насамперед, чому потрібно вакцинуватись?

– Грип — висококонтагіозна інфекція, тобто швидко передається в популяції людей. Збудником є вірус, хвороба характеризується важким перебігом, високою гарячкою, інтоксикацією, а, головне, грип часто викликає важкі ускладнення: пневмонія, отит (запалення вуха), у вагітних можливе ураження плоду.

– Хто підлягає в першу чергу вакцинації?

– Діти, вагітні в будь-якому триместрі, медичні працівники, люди похилого віку. Загалом всі люди, що страждають на хронічні захворювання дихальних шляхів.

– З якими найбільш розповсюдженими міфами, страхами Ви зустрічаєтесь в своїй практиці?

– Існує міф, що вірус змінюється і вакцини можуть не потрапити на той штам вірусу, що є актуальним зараз. Однак якщо знати механізм виготовлення вакцин, то перестороги зникають.

Як виготовляється вакцина? Задовго до епідемії експерти ВОЗ визначають які віруси будуть актуальні. Яким чином? Визначається штам з південної півкулі і робиться аналіз попередніх штамів в північній півкулі. Співставляються дані та робляться висновки. І на вересень-жовтень поточного року вже готові вакцини. Тому питання що можна не вгадати — це міф.

Також часто бояться вакцинуватись вагітні. Хоч їм навіть показано, адже одним з наслідків грипу є ураження плоду. Ще однією причиною «‎за» вакцинування в період вагітності є те, що у новонароджених є наявні антитіла до грипу. Враховуючи, що подальша вакцинація дітей від грипу можлива не раніше 6 місяців, це є теж додаткова безпека для дитини.

Стійке також переконання, що грип можна попередити вживаючи вітаміни, інтерферони, гомеопатичні препарати. Однак жоден з них не гарантує уникнення захворювання на грип. Єдиним методом захисту є вакцинація. Бояться ще післявакцинальних ускладнень. Проте це саме та вакцина, яка дуже добре переноситься. Протипоказів є небагато.

Сергій Гаврилюк, лікар-педіатр лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

– З якого віку можна починати вакцинувати дітей? Які особливості є?

– З 6-місячного віку. Якщо вакцинація проводиться вперше у віці від 6 місяців до 9 років, то робиться одна вакцина та, з інтервалом в 1 місяць, повторна. Це необхідно для вироблення стійкого імунітету. В подальшому, як звичайно, 1 раз на рік.

– Які вакцини використовують для дорослих та дітей?

– Тривалентна вакцина «‎Джісі флю» та чотиривалентна «‎Ваксігрип Тетра». Раніше для дітей від 6-місячного віку рекомендували першу, однак за останньою інструкцією можна вже вакцинувати і «‎Ваксігрип Тетра».  Саме її ми очікуємо у нас в закладі в кінці жовтня цього року.

– Скільки часу необхідно, щоб вакцина дала захист?

– Імунітет виникає через 10-14 днів після введення вакцини.

– Який період захисту?

– Від 6 місяців до 1 року. Залежить від індивідуальних особливостей організму.

– Якщо вже перехворіли грипом, то чи є необхідність у вакцинації?

– Так, є. Захворіти грипом в той самий сезон можна повторно.

– Чому навіть вчасно вакциновані від грипу все ж, буває, ним хворіють?

Через те, що рівень антитіл нижче ніж, потрібно. А цей рівень це вже індивідуальна властивість імунітету. При цьому, все ж перебіг захворювання буде в легшій формі, що збереже ваше здоров’я та дитини.

Дуже важливим є колективний імунітет. За умови вакцинації 95% і більше, поширення вірусу в популяції людей не відбувається. У нас цей поріг значно нижчий, тому кожного року є спалахи захворюваності. До того ж, такий колективний імунітет захистив би діток, які дійсно мають протипокази.

– Які є протипокази?

– Насамперед, це діти молодше 6 місяців. Окрім того, вакцинація від сезонного грипу протипоказана людям з гострим інфекційним захворюванням, що супроводжується температурою вище 38- 38,5°С, а також люди з тяжкою алергічною реакцією (анафілактична) на попередню дозу вакцини чи відомою тяжкою алергічною реакцією на один із компонентів вакцини (наприклад, курячий білок).

Вакцинацію від грипу також не рекомендують при наявності захворювань та станів, що вимагають особливого лікування і тоді імунітет проти грипу не сформується. Наприклад, хіміотерапія у онкохворих, при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при окремих вроджених імунодефіцитах.

Перед публікацією цього матеріалу, WestNews також поцікавився наявністю вакцин від сезонних штамів грипу в аптечній мережі Івано-Франківська. У трьох найбільших аптечних мережах міста нам повідомили, що жодного з видів вакцин наразі у продажу немає. Найшвидше, коли очікують їх поступлення у продаж, це наприкінці жовтня.

Окрім того, під час сезонних стрибків росту захворюваності на грип і теперішньої ситуації з пандемією коронавірусу, не варто нехтувати вакцинацією від таких інфекційних захворювань як кір, дифтерія, правець, краснуха та гепатит. Будьте здорові!

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Здоров'яНовиниСтаттіСуспільство
Останні новини
ВСІ НОВИНИ