“Туризм на Прикарпатті не може бути лиш у горах”: чи може печера під Франківськом стати об’єктом для рекреації?

З самої назви села Підпечери Івано-Франківської ТГ випливає “родзинка” цього місця. Прикарпатський спелеолог Андрій Мельничук вважає, що одна з цих печер може стати цікавим об’єктом для рекреації.

Тільки-от, коли б на неї хто звернув увагу, позаяк стан її – аварійний. Через обвал об’єкт руйнується. І тут уже йдеться про безпеку людей, оскільки печера знаходиться поруч із стежкою, яка веде до Вовчинецьких гір, куди часто навідуються туристи.

Андрій Мельничук розповів журналістам WestNews, що за умови проведення реставраційних робіт там можна було б зробити підземний музей.

Спелеолог зацікавився цією печерою сім років тому, коли у 2013-му гостював у свого товариша у Підпечерах. Той повів Андрія у місцеві печери як найцікавіше місце свого села. Вони так захопили спелеолога, що він їздив туди ще кілька разів. Востаннє був місяць тому, після чого зробив досить невтішні висновки.

“Ця печера штучна, а такі руйнуються досить швидко. Раніше вона мала інший вхід, однак стався обвал через кріогенне вивітрювання. Коли наступає зима, холодні маси потрапляють всередину. А коли йде відлига, туди потрапляє вода і це все тріскає – процес руйнування пришвидшується”, – пояснює Андрій.

Спелеолог каже, що якихось фахових робіт там ніколи не проводилося. Тож під горами каміння якийсь “культурний шар” знайти можуть тільки фахівці. Однак, крім питання культурної спадщини, існує питання безпеки:

“Поруч з печерою пролягає шлях до Вовчинецьких гір. Він є на гугл-карті і туристи теж можуть туди заходити. Це наче класно, однак каміння таки падає.”

За словами Андрія, якщо за допомогою фахівців вирішити питання із обвалом та обстежити її, що дало б змогу датувати виникнення печери, то можна було б визначити, якого періоду експозиція там би пасувала.

Однак, голова Археологічної комісії Наукового товариства імені Шевченка у Європі, Микола Бандрівський, каже, що аби у цій печері почались якісь роботи, їй потрібен власник:

“Якщо у печери не буде господаря, то краще не розчищати, бо тим привернеться увага ще більшої кількості екскурсійних груп. Такого навантаження той об’єкт може не витримати. А якщо з’явиться господар у цієї печери, який піклуватиметься про її збереження (матиме кошти на її утримання), то тоді можна і дослідити, і розчистити.”

Проте, поки за господарювання печерою нема кому взятися. Оскільки Підпечери входять до Франківської громади, її “господарем” є міська влада. Тож історик каже, що якщо такої людини не знайдеться, то краще просто поставити печеру на облік і… забути, “щоб зайвий раз не привертати увагу груп, які б смажили там шашлики”.

Зі свого боку Андрій Мельничук наголошує, що аби не допустити тотального руйнування історико-культурної та археологічної, зокрема, спадщини, потрібно виробити механізм, який би на практиці сприяв збереженню пам’яток.

“Я скажу так – туризм і рекреація в Івано-Франківській області не може бути лиш у гірських районах. Рівнинні райони теж цікаві. Але на тлі Карпат, люди забувають про такі цікавинки”, – підкреслює спелеолог.

WestNews поцікавився в управління інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради, чи відомо їм про стан печер у Підпечерах. Сказали, що відомо…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про екстремальний стан, дивовижність світла та користь кажанів: чому варто побувати у печерах Західної України. ФОТО

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

ІсторіяКультура і мистецтвоНовиниСтаттіТуризм
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі