Чи варто купатись на Водохреща та як зробити це правильно?

Свято Богоявлення або Хрещення Господнього – одне з найдавніших християнських свят, започатковане у ІІІ столітті н.е. Спочатку Різдво Христове та Хрещення були об’єднані в одне свято, котре і мало назву Богоявлення. А вже у ІV столітті н.е. кожне зі свят виділялося як окреме торжество, пише WestNews.

Власне тоді і був започаткований чин освячення води. Саме водосвяття відбувається після Літургії в переддень свята Богоявлення, на Святвечір, і вже у саме свято Хрещення Господнього. У храмах, на церковному подвір’ї біля криниці, а також на водоймах, куди духовенство і віряни рушають хресним ходом, і звершується велике освячення води.

Але у цього свята є ще інший аспект. Багато українців сьогодні не лише вбачають в ньому певні релігійні засади, а й підтримують традицію купання в ополонці на Водохреща. Яку мету при цьому вони мають, оздоровлення, очищення від гріхів чи переслідують виключно розважальну ціль, яка не завжди є безпечною для їхнього здоров’я?

Лікарі кажуть, що перш ніж прийняти рішення занурюватись в ополонку, слід обов’язково розглянути всі «за» і «проти».

«Одноразове Купання на Водохреща навряд оздоровить. Людина вірить, що саме у цей день вода зцілює. Але, щоб отримати ефект від холодної води, потрібно завчасно готуватись», – розповіла WestNews лікар-терапевт Уляна Галіпчак.

Перш за все пригадайте чи є у вас серцево-судинні (гіпертонічна хвороба, аритмії), бронхо-легеневі (бронхіальна астма, бронхіт), ендокринні (цукровий діабет, проблеми зі щитоподібною залозою), дерматологічні та інфекційні хвороби. Захворювання центральної нервової системи (епілепсія, енцефаліт), шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба, холецистит), сечостатевої системи (пієлонефрит). Якщо ж виявлено хоча б одну з цих недуг, то вам, однозначно, не варто купатись на Водохреща. Також не рекомендують занурюватись в крижану воду вагітним.

Та все ж, коли ви наважились, не забувайте, що до цього варто кілька днів спробувати контрастний душ вдома. За позитивної реакції тіла та доброго самопочуття, можете переходити на «наступний крок» – занурення. Лікарі радять, за дві години до купання поїсти, це покращить здатність зігрівання організму.

Перед купанням алкогольні напої заборонені. Думка про те, що спиртне зігріває тіло – помилкова.

Біля річки обов’язково потрібно розігрітись: зробити кілька енергійних рухів руками, поприсідати, але робити вправи не довго, бо є ризик переохолодження. Занурюватись у воду потрібно плавно, у жодному разі не стрибайте, бо кров стрімко потече до серця і мозку, загрожуючи інфарктом або інсультом. Перебування в холодній воді повинне обмежитись до 10 сек.

Занурюватися в ополонку краще по шию, не пірнаючи з головою, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку. Якщо стрибнути з головою, то це збільшить втрату тепла і може призвести до шоку від холоду.

Після купання треба розтерти тіло рушником і швидко одягтися. Найкраще обрати одяг, який можна одразу накинути на себе і зігрітися, щоб уникнути переохолодження. Не обирайте речі вузького фасону, це подовжить час одягання та може зіграти з вами злий жарт. Після цього радять випити гарячого чаю, узвару з термосу.

«Якщо після виходу з води спостерігається часте серцебиття, задишка, озноб, тремтіння, блідість або посиніння шкіри, губ, біль у пальцях рук і ніг – негайно зверніться за медичною допомогою, і в жодному разі не займатись самолікуванням», – наголошує Уляна Галіпчак.

Навіть якщо людина повністю здорова, вихід з холодної води може викликати запаморочення, судоми, блювання, шум у вухах, спазм коронарних артерій, аритмії, рефлекторну зупинку серця або ж гострі ускладнення хронічних захворювань (гіпертонічний криз, інсульт, напад епілепсії). Тому, якщо ви ще вагаєтесь, ретельно обдумайте своє рішення та оцініть свої сили.

Вважається, що у Таїнстві Хрещення кожен християнин освячується і омивається від усякого гріха. А от купання в освяченій воді на свято Богоявлення, саме по собі не дає якогось чарівного ефекту очищення від гріхів. Вода, освячена на Водохреща, стає Великою Святинею. Відповідно і відношення до цієї води повинно бути побожним, благочестивим.  Кожен повинен розуміти, що занурюватися чи ні – особистий вибір. Потрібно пам’ятати, в жодному разі не можна таке занурення перетворювати на якийсь магічний ритуал очищення чи на привід до змагання “хто кращий”.

«Останнім часом з’явилося багато прихильників таких купань, і серед вірян. Духовенство підтримує це, їх вже не переконати у зворотному. Особисто я орієнтуюсь на думку наших предків і є противником такої традиції, яка стала популярною в кінці 90-х на початку 2000-х років», – розповідає священник Іоан Кузь.

Розмовляла Тетяна Колибаб’юк

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лише українською: від нині сфера послуг переходить на державну мову

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Здоров'я
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі