Інтерв'ю

Домра: що це за інструмент, як він звучить та де можна навчитись на ньому грати?

|

Українська домра — струнний щипковий музичний інструмент, який має оригінальне ніжне звучання. Його часто називають схожим з мандоліною, укулеле та лютнею. В Івано-Франківській дитячій музичній школі №3 імені А. Кос-Анатольського вже багато років успішно існує клас домри, на базі якого створений зразковий ансамбль домристів «Музолька». Але все ж багато франківців не знають, що це за інструмент та як він звучить. WestNews поспілкувався з викладачкою класу домри Галиною Викалюк.

Чому ви обрали домру?

– В мене є старший брат, він вчився в Коломийському музично-педагогічному училищі. Брат – баяніст, але у них був чудовий домровий оркестр. Я тоді також не знала цього інструменту, але саме він запропонував мені спробувати. Родом я з Делятина, коли почала вчитись, у нас викладала молода дівчина, яка неймовірно «горіла» домрою. Вона мене дуже захопила і так вийшло, що з 1974 року я не розлучаюсь з цим інструментом.

В час, коли розпався СРСР, всі почали говорити про те, що це російський інструмент, я ж так не вважаю. Є дуже багато свідчень, які доводять нам протилежне. На цю тему  є праці відомих дослідників О.С.Фамінцина, М.Й.Імханицького та ряду інших. Тоді всі перейшли на гітару, а я залишилась.

Чому я мала це зробити, якщо я мала прекрасний досвід і велику любов до цього інструменту? Я відчуваю себе реалізованою і збираюсь надалі працювати над популяризацією домри.

Як створили клас домри?

– Після закінчення навчання я дуже хотіла працювати за професією, спочатку викладала в Яремче, а згодом переїхала у Франківськ. Тоді директором нашої школи був Замрозевич М.В, який з великим задоволенням дозволив мені створити клас домри. Я мала дуже велику підтримку, а ще, що є не менш важливим, мені ніхто не заважав. На початку поставили умову набрати 10 дітей, я взяла інструмент і пішла по загальноосвітніх школах. Там показувала його дітям, розповідала про нього і пропонувала піти вчитись, а вже через 2 тижні я мала 10 бажаючих. Дирекція була дуже здивована, але згодом ми побачили реальний результат.

Домра не є всім відомим інструментом. Іноді люди взагалі не знають, що це і з подивом просять пояснити. Гра на будь-якому інструменті – це колосальна робота. Домра не є простою для опанування, але діти стараються. У мене навчаються дітки від п’яти років і, як правило, коли приходить час завершувати музичну школу, то вони просяться і проявляють бажання залишитись ще на рік.

Які бувають домри, де їх можна придбати та за якою ціною?

– Є інструменти, які використовуються у великих оркестрах. Найменша – домра-пікколо, потім домра-пріма, альт, тенор, бас та контрабас. Ми граємо на домрі-прімі. В Україні раніше вони вироблялися на Львівській, Одеській та Мельнице-Подільській фабриках музичних інструментів.

У мене є ціла колекція різних музичних інструментів, інколи мені приносять їх і дарують. Для гри в ансамблі я придбала 15 майстрових інструментів, не фабричних. Це краще, адже на фабриці виробляють все конвеєрним методом, а майстер, коли робить інструменти, вкладає туди більше зусиль, краще дерево та й навіть душу. Мінімальна ціна інструменту, який придатний для гри – 100 доларів, а максимальну ціну важко назвати, на це впливає багато нюансів і, в тому числі, виробник (майстер).

Чи потрібно дітям одразу мати свій інструмент?

– Ні, бо не відомо на скільки у школі залишиться дитина, чи сподобаються їй ці притискання, мозолі на пальчиках. Якщо ж дитинка звикає і проявляє бажання, то вже згодом сама  просить придбати. Я завжди допомагаю у цьому, перед покупкою дивлюсь, оцінюю інструмент, цілісність його корпусу і те, чи зіграні ладки. Також підбираю домру, яка підійде дитині. Інструменти хоч і всі “пріми”, але бувають за розміром більш або менш опуклі. Опуклість дає тембр. Коли ви почуєте цей інструмент, то одразу зрозумієте, що це домра.

Як популяризувати домру?

– Цим питанням я сама задаюсь вже багато років. Напевне, власним прикладом, зацікавленістю, любов’ю і таким «горінням». Тоді і в учнів буде спостерігатись бажання вчитись.

На цьому інструменті переважно грають дівчата чи хлопці? Що впливає на це?

– Дівчата. За всю мою практику я вчила лише 8-10 хлопців. У нас спостерігається така тенденція, а от за кордоном навпаки. Коли на домрі грає чоловік, то звучання навіть трохи інше, адже він має силу більше натиснути на струни, та й виглядає це дуже незвично для нас. На мою думку, це зумовлено тим, що хлопці переважно обирають для себе гітару.

Розмовляла Тетяна Колибаб’юк

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому українські цимбали стають непопулярним та рідкісним інструментом?

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Інтерв'юКультура і мистецтвоНовини
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі