Новини

Франківський науковець запатентував молекулу для покращення розумових здібностей

Опубліковано: 04.12.2020, 17:13 | Автор: Люся Грибик

Доцент кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук Прикарпатського національного університету Олег Лущак отримав патент США.

Це перший його патент за результатами дослідження з покращення навчання і пам’яті людини, пише WestNews.

За його словами, історія розпочалась у 2008 році, коли виникла ідея протестувати здатність карпатської родіоли рожевої покращувати навчання і пам’ять. Для перевірки ідеї науковець отримав грант і у вересні 2009 року поїхав на кафедру нейробіології університету міста Вюрцбург, Німеччина.

Вже перші експерименти показали, що додавання порошку родіоли рожевої до харчового раціону покращувало здатність вчитись у личинок дрозофіли. Це дешева і практична модель для дослідження різних аспектів навчання запам’ятовування, пояснює Олег Лущак.

Наступним етапом дослідження було вивчення подібних властивостей родіоли різного походження. Було встановлено, що родіола з Карпатського регіону є найбільш ефективною.

“Постало питання, чи можна знайти одну молекулу, яка би покращувала навчання і пам’ять? Але це потребувало неабияких методів аналізу і коштів. Більше того, шанси знайти таку були надзвичайно мізерні. Проте залучивши декілька аналітичних лабораторій, нам вдалося віднайти ту молекулу і показати ефективність штучно синтезованої. В разультаті це призвело до можливості подачі патентної заявки. Спершу отримали Німецький, а згодом і США. На підході ще інших країн. Якщо коротко, то запатентували молекулу для покращення розумових здібностей”, – розповів науковець.

Але, каже Олег Лущак, незважаючи на успіх, було і дещо втрачено.

“По-перше, довелося проводити дослідження НЕ в Україні. По-друге, я не мав можливості фінансово забезпечити своїх 5% заявки і підготовку відповідних документів. Єдиним виходом було погодитись віддати 66% інституту Лейбніца. Був реальний шанс мати повністю український патент і за відкриття, які до нього призвели, мати дещо більше ніж 1,33%. Але працюємо далі і сподіваємось на адекватну підтримку подібних проєктів в Україні”, – додав він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Короткометражка франківців “Мала” серед переможців молодіжного конкурсу. ВІДЕО

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

НовиниОсвіта і наука
Останні новини
ВСІ НОВИНИ