Історія

“Торговицький сИрота, спостерігач життя галицького селянства”: франківські літературознавці про Леся Мартовича

|

Він – майстер сатири, доктор права, громадський діяч та член Покутської Трійці. 12 лютого минає 150 років з дня народження письменника, ім’я якого має знати кожен прикарпатець. І WestNews розповідає чому.

Леся Мартовича можна охарактеризувати фразою «Не для слави, а для людей». Він писав про життя наших прапрабабусь та прапрадідусів чесно, правдиво та з “черчинкою”.

Тож у день народження письменника франківські літературознавці згадують ім’я покутського сатирика.

Літературний критик Євген Баран так характеризує життя і творчість Леся Мартовича:

“Торговицький сИрота” сей Лесь Мартович (1871-1916). Сам він чимось нагадував давньогрецького божка Сатира: маленький, шустрий, лиса голова, розумний, в’їдливий погляд і зневажлива ледь прихована посмішка.

Смерть мав абсурдну, погубила власна впертість і безпечність. Таки доля тата-вихреста далася взнаки синові. “Нечитальник” – сумна метафора творчої долі Леся Мартовича.”

Професорка кафедри журналістики Ганна Марчук, дослідивши творчість Леся Мартовича та написавши не одну працю про нього, так пише про письменника:

“Лесь Мартович у своїй творчості порушує злободенні проблеми сьогодення, життя звичайних людей, нестерпні умови, в яких жило галицьке селянство зламу століть, те, що актуально і зараз.”

До слова, з нагоди посмертного ювілею Леся Мартовича Прикарпатський національний університет з Управлінням культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА, з Івано-Франківським краєзнавчим музеєм організували дискусію. А також 11-12 лютого відбувається Всеукраїнська науково-практична конференція ”Пильний спостерігач життя галицького народу”.

Своє слово про сатириста додає і декан факультету філології Прикарпатського університету Роман Голод:

“Лесь Мартович видатний тим, що в ньому переплітаються всі тенденції культурного, літературно-мистецького життя України у кінці 19 – на початку 20 століть. Він є важливим елементом зв’язку між різними поколіннями письменників. Наприклад, між поколінням, умовно кажучи, Івана Франка, і поколінням Василя Стефаника. Ми можемо прослідкувати в ньому ту тенденцію, яка робить унікальним український літературний процес початку 20 століття, у якому переплелися народництво зі способом модерного подання літературного матеріалу. У цьому, напевно, найбільша заслуга Леся Мартовича.”

Дослідник фольклору Покуття Василь Равлюк у “Спогадах про “Покутську трійцю” Мартовича згадує так:

“Писав він усе похапцем за іграшки, ні одного оповідання не докінчив, а всі вони були писані в тоні жартівливім, ба навіть насмішливім. Все написане носив він по кишенях та книжках. (…). Зібрані гроші від продажу книжок не пішли йому на добре. Він почав занедбувати науку, став сваритись з професорами, і нарешті дирекція сказала йому перенестись до іншої гімназії.”

Цікаві факти про Леся Мартовича

 • Народився у селі Торговиця, що на Городенківщині.
 • Родина Мартовичів належала до давнього рабинського єврейського роду, проте дід письменника прийняв християнство і був вигнаний з єврейської громади.
 • Навчався у Коломийській гімназії, однак був виключений і змушений закінчувати навчання в ґімназії імені Франца Йозефа у Дрогобичі.
 • 17 років вчився у Чернівецькому університеті на факультеті права. Згодом перевівся, хоч і з проблемами, на навчання до Львівського університету. 

Цікаві факти про літературну творчість Леся Мартовича:

 • видавав свою літографовану газету «Збірка»;
 • засновував по селах читальні;
 • відкрив власну невелику адвокатську контору;
 • написав 27 оповідань;
 • свої новели з селянського життя писав покутською говіркою української мови;
 • герої його творів — селяни з найвіддаленіших сіл Західної України;
 • входив «Покутської трійці»;
 • за життя автора світ побачило лише 5 книжок-збірок.

На честь Леся Мартовича:

 • встановлено памятник біля літературно-меморіального музею у рідному селі письменника;
 • названа вулиця у Львові, Чернівцях, Городенці, Дрогобичі, Калуші, Глушкові, Городку та в багатьох інших містах та селах західної України.
 • у будинку, в якому жив письменник в селі Зубейки, наразі міститься школа та бібліотека, на якій встановлена меморіальна дошка.
 • в Україні проводиться літературний конкурс його імені.

Потік свідомості і односторонній монолог, більше відомі  широкому загалові як винаходи західних авторів, зокрема, Джеймса Джойса, практикували і наші письменники. І їх яскравим представником є Лесь Мартович. Але, за словами Романа Голода, ми, на жаль, рідко про це говоримо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:12 лютого: 150-річчя з дня народження відомого прикарпатського письменника

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

ІсторіяКультура і мистецтвоНовиниОсвіта і наука
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі