Статті

«Я знаю, як тобі буде краще»: як не варто говорити, або рекомендації для здорового спілкування

|

Щодня ми спілкуємось з десятками людей. Це наші друзі, родичі, знайомі, колеги тощо. З кожним ми спілкуємось по-різному, обговорюємо різні події та теми. Також ми знайомимось з новими людьми, однак спілкування з ними обережне, адже ми не знаємо, чого очікувати від співрозмовника.

В той час коли у світі говорять про толерантність та повагу до особистих кордонів, WestNews підготував рекомендації для здорового спілкування.

Про те, що може руйнувати комунікацію та стосунки, розповіла психологиня Валерія Худзіцька.

1. Не варто вказувати співрозмовнику що робити, давати поради і вказівки. Дочекайтесь прохання. І взагалі, з моменту коли ви самостійно вирішуєте, що людині буде краще саме «ось так», або ви точно впевнені, що потрібно іншому – це називається рятівництво.

2. Уточнюйте, чим ви можете допомогти, чим можете бути корисні, що співрозмовник очікує від вас. Звісно, якщо ви хочете і можете надати допомогу чи підтримку.

3. Стосовно підтримки, категорично протипоказані фрази «усе буде добре», «немає чого переживати», «це дрібниці», вказівки, що комусь гірше, намагання припинити скарги чи вираження почуттів.

4. Якщо хочете підтримати здоровим способом, можете слухати, виявляти розуміння, уточнювати, розпитувати, говорити які почуття викликає ця ситуація у вас, спонукати співрозмовника виявляти власні почуття.

5. Не оцінюйте. Взагалі нічого не оцінюйте. Ні потреби, ні зовнішність, ні спосіб життя, ні почуття, ні глибину проблем, ні вчинки. Старайтесь уникати категорій добре/погано, правильно/неправильно. І взагалі чорно-біле сприйняття доволі шкідливе.

6. Сприймайте як данність чужі цінності, погляди, принципи, світогляд, переконання, позиції, тощо. Це дуже індивідуальна справа і дуже базові налаштування іншої людини.

7. Давайте право іншій людині бути іншою. Поважайте відмінності. Комунікація між зовсім різними людьми може існувати.

8. Не торкайтесь співрозмовника. Не підходьте близько. Не сідайте без запрошення поруч.

9. Слухайте уважно. Фраза «я не хочу про це говорити», означає, що людина не хоче про це говорити.

10. Беріть відповідальність за свої вчинки і слова. Це означає всього лиш можливість справитись з наслідками – пояснити, вибачитись, розповісти.

11. Не виховуйте іншу людину. Якщо вам не підходять певні аспекти відносин, скажіть, що саме не підходить і що б хотілось змінити. Якщо це неможливо, вирішуйте майбутнє цих стосунків, але не виховуйте іншу людину.

12. З’ясовувати відносини можна за схемою ваше почуття – ваша потреба. Наприклад: «мені це звучить образливо, мені так не підходить», «я дуже сумую, побудь зі мною поруч», «я розізлилась, не роби так більше», «я розгубився, дай будь ласка трішки часу», «я дуже старалась, мені хочеться похвали».

13. Схема вибачення: ви бачите почуття іншої людини – висловлюєте жаль, співчуття – виправляєте ситуацію (якщо потрібно і можливо). Наприклад, «тобі, мабуть, неприємно це чути, вибач, будь ласка, мені жаль, що я можу зробити, чи хочеш ти щось від мене?». Якщо ви хочете виправдатись, ви допомагаєте лише собі та справляєтесь з власною провиною. Людині, яку ви образили, це не допоможе зовсім.

14. Не будьте екстрасенсом – запитуйте. Не чекайте екстрасенса в іншій людині – пояснюйте.

15. У комунікації важливий баланс, має бути більш-менш рівномірно і взаємно, те, що ви даєте, і те, що ви отримуєте.

16. Якщо ви натякали, а вас не зрозуміли, у вас є ще один варіант – просити прямо.

Не забувайте, спілкування може нести в собі як користь, так і шкоду. Фраза, яка для вас звучить як комплімент, для когось може стати образою. Часом достатньо кількох слів, аби відштовхнути людину.

Меми: Комікси українською

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Психологічні наслідки пандемії: емоційне вигорання і втрата працездатності

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Статті
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі