Інтерв'ю

«Ні обіцянок, ні призначень»: франківський експерт про скандальне рішення Конституційного суду

|

Скандальне рішення Конституційного суду України від 27 жовтня 2020 року щодо скасування ключових норм антикорупційного законодавства породило хвилю обурення. Найперше, через закриття доступу до реєстру електронних декларацій. Але це рішення має багато інших цікавих наслідків.

Про їх вплив на пост виборну ситуацію в Україні WestNews поспілкувався з експертом ГО «Інститут політичної освіти» Мироном Дмитриком.

– Перший наслідок скандального рішення Конституційного суду – закриття доступу до реєстру електронних декларацій. Чим, окрім приховування реального майнового стану топ-чиновників і депутатів, це загрожує?

– Насправді це дрібниця. Його наслідки набагато глибші. Їх можна розділити на кілька частин. Перше і основне це те, що КСУ скасував майже всі норми антикорупційного закону, якими визначались повноваження НАЗК.

– Тобто вони не можуть працювати?

– У них «забрали» всі повноваження, які власне складають суть їх роботи. Зокрема, щодо перевірки декларацій, щодо ведення та оприлюднення реєстру, щодо доступу до реєстрів інших органів влади, де вони звіряли дані декларацій (реєстр нерухомого майна, транспортних засобів, корпоративних прав), виявлення конфлікту інтересів. По-суті вони зараз «весільні генерали». По ідеї зараз декларації подавати треба і далі, але їх нема кому перевіряти, їх ніхто не буде бачити, адже реєстр закритий.

Мирон Дмитрик

Друга частина – це скасування кримінальної відповідальності за недостовірні відомості, які вносяться у декларації. Раніше, до цього рішення КСУ, якщо більш ніж на 250 прожиткових мінімумів (це майже пів мільйона) не задеклароване майно, то могла наставати кримінальна відповідальність.

Сума звучить голосно, але насправді, це не так багато в наш час. По теперішніх часах це банально машина і квартира. Або житловий будинок може бути оцінений в таку суму чи земельна ділянка, пай біля Києва або у горах. Це не така вже і велика сума зараз.

По цій статті навіть були винесені вироки. Навіть в Івано-Франківську був приклад. Колишнього чиновника засудили за внесення недостовірних відомостей у декларацію. Не вписав квартиру дружини закордоном у декларацію та не вказав корпоративні права на фірму. Оцінили ці активи у близько 300 тисяч євро. А дали йому штраф у 51 тисячу гривень та заборонили йому на три роки займати державні посади.

– А зараз ситуація змінюється кардинально. Не задекларував і тобі, умовно кажучи, «нічого не буде»?

– Питання не втому, що «нічого не буде». Колись «буде», але зараз нема кому перевіряти. Тобто подання декларацій має йти і надалі, але у тих, хто їх має перевіряти, забрали всі повноваження та механізми такої перевірки.

По-простому це так, ніби подарували вам машину, але відкрутили у неї руль і запаяли бензобак, щоб бензин туди залити було не можна. І машина ніби стоїть, а їхати не можна. Хіба курей у ній розводити…

– Ви написали на своїй сторінці, що закриття реєстру декларацій та блокування роботи НАЗК це ще, так би мовити, квіточки. Що ж тоді іще тягне за собою це рішення?

– Це рішення тягне за собою і неможливість виконання норм інших законів. Зокрема, воно унеможливлює призначення на керівні посади в органи держвлади та місцевого самоврядування. І не тільки керівні. При таких призначеннях людина має проходити перевірку згідно закону «Про очищення влади» (про люстрацію).

Навіть при призначенні на найменшу посаду в державний орган чи орган місцевого самоврядування, наприклад спеціалістом в ОДА чи міськвиконком, людина має подати декларацію і щоб цю декларацію перевірило НАЗК. А зараз НАЗК не може це зробити, відповідно дати висновок. А без нього, наприклад, міський голова не може підписати розпорядження про призначення на посаду.

Інший закон «Про запобігання корупції», норми якого неможливо виконати через рішення Конституційного суду, передбачає такий механізм як проведення спеціальної перевірки. Тобто перевіряється достовірність відомостей про освіту (чи не підроблений диплом), корпоративні права, відомостей в декларації про доходи і майно та ряд інших. Знову ж таки, тут НАЗК мало б дати висновок, на підставі якого людина або проходить таку спецперевірку, або не проходить. Без цих висновків людину, яка навіть пройшла конкурс, просто не можуть призначити на посаду.

– У сьогоднішній поствиборній ситуації, кого найбільше це зачепить?

– Голів районних, обласних рад, які буду обрані депутатами, секретарів рад і заступники голів. Спочатку їх обирають на сесії ради, а потім призначають на посаду розпорядженням, а для цього треба також пройти спеціальну перевірку.

Одним з моментів спецперевірки є перевірка декларації. Провести її зараз практично неможливо. Відповідно, ніхто не зможе призначити цих людей на посади, бо це буде порушенням закону.

– Фактично ставиться під сумнів легітимність усіх подібних призначень?

– Так, те саме зараз стосуватиметься призначень голів ОДА. Після виборів Зеленський звільнив, якщо не помиляюсь, шістьох голів облдержадміністрацій. Призначити нових він не зможе без проведення спецперевірки.

– За останній час було опубліковано дуже багато журналістських розслідувань щодо статків топчиновників, депутатів. Всі вони початково ґрунтувались на даних з оприлюднених декларацій. Як таку інформацію журналісти та активісти громадських кампаній зможуть отримувати тепер, коли реєстр закрили?

– Зараз отримати такі дані з реєстру декларацій про доходи і майно неможливо. Публічного доступу до нього на даний момент немає. Взагалі ситуація, коли незрозуміло, що відбувається. В НАЗК дивляться і розбираються, що вони можуть робити, а що ні.

На даний момент я не бачу механізму отримання інформації про декларацію тієї чи іншої особи. Хіба звертатися безпосередньо до декларанта. Я більш ніж впевнений, що НАЗК буде відмовляти у наданні такої інформації навіть на офіційний запит.

Розмовляла Наталія Вінничук

P.S. На момент виходу матеріалу з’явилась інформація про те, що Кабмін зобов’язав Національне агентство з питань запобігання корупції відкрити доступ до реєстру електронних декларацій. Проте, яким чином це зробити у законний спосіб наразі не уточнюється.

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Інтерв'юНовиниПолітика та влада
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі