Інтерв'ю

Обручки: символізм, важливість та чи варто їх носити кожного дня

|

В Україні щороку реєструють в середньому 300 тисяч шлюбів. Люди закохуються, заручаються, одружуються, а на знак вірності та любові обмінюються обручками. Однак, не всі здогадуються про їхнє значення та важливість у сімейному житті.

Щоб з’ясувати всі нюанси таїнства вінчання та значимість обручок, WestNews звернувся до священника Іоана Кузя.

Чи може обійтись обряд вінчання без обручок?

– У самому Таїнстві вінчання найважливішим є Боже Благословення, яке подається нареченим на ньому. Звичайно, у звершенні Таїнства шлюбу вживаються символічні і освячені речі. Це і вінці-корони, і шлюбні свічки, і рушник, і один з найважливіших атрибутів – обручки. За певних обставин шлюб можливо звершити і без цих речей. Але таке не практикується Церквою в звичайних умовах. Винятком можуть бути тільки певні критичні життєві обставини, котрі спонукають звершити Таїнство шлюбу в терміновому порядку. Наприклад, шлюб у лікарні, коли є загроза для життя когось із наречених, при цьому наречені виявляють волю отримати Таїнство шлюбу. Зазвичай, обручки є невід’ємним атрибутом шлюбу, значення яких полягає у видимому підтвердженні невидимої Божої благодаті, дарованої сімейній парі.

Який символізм закладається в обручках?

– Найперше, вони є підтвердженням звершеного шлюбу над подружжям. Обручки символізують любов, вірність, а ще довіру пари одне до одного і, важливо, довіру безмежну. З давніх давен перстень був символом влади і за його допомогою люди могли укладати будь-які угоди. Обручка є також символом єдності чоловіка і дружини одне з одним, а також їх єдності з Богом .

Традиція носіння обручок у Церкві склалася практично від перших днів християнства. Моральний сенс полягає в постійному нагадуванні надзвичайно важливої подружньої присяги любові і вірності, яку подружжя дає у шлюбному Таїнстві.

Чи має значення з якого металу вони зроблені?

– Практично немає. Це, зазвичай, золото, срібло. Наші бабусі і дідусі часто мали обручки з міді, можливе навіть використання обручок із дерева. В наш час, переважно, це золоті обручки для обох молодят. Проте, існує таке правило, що наречений символізує собою у шлюбі Ісуса, тому йому належить носити на пальці золоту каблучку, як знак Божественної слави. А ось жінці, яка символізує церкву, наречену Христову, належить носити срібну каблучку. Це символ скромності, ніжності, чистоти. В наш час цього правила рідко дотримуються.

Існує думка, що обручка має бути гладкою, тобто без малюнків чи камінців. Чи це зумовлено чимось?

– Переважно саме обручки без орнаменту і без коштовних каменів використовують при звершенні шлюбу. Певних церковних правил щодо саме такої форми обручок немає. Це більше народний символізм, що обручка кругла, гладка, немає початку і закінчення. Люди вкладають таким чином в обручки символ безкінечної любові подружньої пари.

Чи не вважається гріхом збільшення або зменшення розміру обручки (втручання у їхню цілісність)?

– Однозначно, якщо виникає необхідність змінити розмір обручки, то це потрібно зробити, ніякого гріха в цьому немає. Єдине, що обов’язково зробити після того як майстер підготує вашу обручку відповідно до ваших потреб, то це звернутися до священника і освятити її.

Що робити, якщо одну з обручок було загублено?

– Якщо обручку загубили, то цьому можна зарадити придбанням нової і обов’язково її необхідно освятити. Якщо втрачено обручку когось одного з подружжя, немає необхідності купувати обидві нові. Адже друга обручка, що залишилася, так само благословенна, освячена і зовсім не втратила своїх властивостей і якостей. Є багато забобонів щодо втрати обручки, але жодному з них непотрібно вірити. Забобони – це марновірство, християнська ж віра не може мати нічого спільного з такими речами. Християнин довіряє своє життя Богові, а тому не повинен турбуватися через випадковості.

Чи обов’язково носити обручки кожного дня?

– Я вважаю, якщо вже обручка у шлюбі освячена і одягнена на палець, то бажано її носити. Буває необхідність зняти обручку. Але це скоріше вимушена певна обставина чи професійна діяльність людини, котра вимагає цього лише на певний короткий час. Все ж, оскільки обручка є символом вінчання, то я за те, щоб її носити кожного дня. А значення тут і символічне, і обрядове, і моральне, і все, про що вже було згадано раніше.

Новою традицією для молоді стали заручини. Чи визнає це церква та чи можна носити одразу обидві каблучки?

– Якщо детальніше вникнути в це питання, то традиція заручин у нашому народі насправді є давньою. Обряд заручин у церкві зберігався постійно, єдине що, в сучасній церковній практиці він поєднаний і є присутній у самому Таїнстві шлюбу. Зараз заручини молодих людей мають більш світську форму. Каблучки – засвідчення любові і серйозного наміру юнака одружитися. Прийнята дівчиною каблучка є згодою і обіцянкою вийти заміж. Думаю, цілком доречно мати цю каблучку з собою на вінчанні, щоб також освятити і її. Але під час вінчання на безіменний палець правої руки священик одягне тільки шлюбну обручку. На мою думку, це все таки бажано погодити зі священником, який буде давати шлюб молодятам.

Тетяна Колибаб’юк

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Міністерстві юстиції розповіли скільки пар в цьому році скористалися послугою “Шлюб за добу”

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Інтерв'юСуспільство
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі