Новини

П’яте грудня: Всесвітній день волонтерів

Опубліковано: 05.12.2020, 09:05 | Автор: Колибаб‘юк Тетяна

Генеральна Асамблея ООН в 1985 році запропонувала урядам щорічно відзначати 5 грудня Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку.

ООН закликала держави здійснити заходи з метою підвищення поінформованості про важливий внесок служби добровольців і тим самим спонукати ще більше людей в усіх сферах діяльності пропонувати свої послуги в якості добровольців як на батьківщині, так і за кордоном.

Сьогодні у світі відзначають:

  • Всесвітній день грунтів
  • День працівників статистики в Україні
  • День ванни
  • День ніндзя

5 грудня День ангела відзначають: Архип, Олексій, Опанас, Валерія, Василь, Володимир, Герасим, Іван, Ілля, Максим, Михайло, Петро, Павло, Тадей, Федір

У православному календарі це день вшанування пам’яті мученика Прокопія Кесарійського (Палестинського), читця. Інші назви свята: «Прокопій», «Прокопій зимовий», «Філімон», «Віхостав».

5 грудня: традиції і звичаї дня

Оскільки до дня Прокопа вже встановлювався санний зимовий шлях, чоловіки в цей день ремонтували сани, а за потреби відправлялися на ярмарок, щоб купити нові. Також 5 грудня прокатували дороги по снігу до сусідніх сіл і до лісу, щоб можна було їздити за дровами.

По узбіччях доріг встромляли своєрідні віхи як орієнтири, ними служили кілки з солом’яними пучками нагорі або просто довгі палиці. Звідси і пішла народна назва дня — «Віхостав».

У жінок в Прокопіїв день було своє заняття. Вони збиралися по кілька осіб і вирушали в ліс, щоб відшукати під сніговим покривом траву ефілію. Вдома з такої магічної трави готували відвари. В народі вірили, якщо випити це зілля, то горбатий чоловік спину розпрямить, а невисокий підросте.

У давнину вдень 5 грудня займалися своїми господарськими справами, а ввечері обов’язково збиралися на загальне свято всім поселенням. Підготовка до цієї події починалася за кілька днів, бо в складчину купували баранчика, а вже на Прокопія смажили його і пригощалися всі разом. У деяких регіонах у цей день готували рибу, замість баранчика.

Після поживної вечері дітвора і молодь йшли на вулицю в сніжки грати, а дорослі проводили вечір, спілкуючись і навперебій розповідаючи смішні та повчальні історії з життя.

Нерідко за таким спілкуванням засиджувалися до ранкової зорі. Між іншим, це дуже гарна традиція, яку корисно було б відродити і в наш час, а то за повсякденними турботами і інтернетом люди скоро розучаться спілкуватися один з одним.

Народні прикмети та приказки на 5 грудня

  • Прийшов Прокіп — розрив замет, по снігу ступає — дорогу копає.
  • Якщо в Прокоп’єв день тепло, то зима буде довгою і сніжною.
  • Якщо в ополонці вода піднялася вище льоду, то скоро настане відлига.
  • Вовки близько підійшли до будинків, значить всю зиму будуть міцні морози, а весна прийде пізно.
  • Якщо ворони і галки літають над деревами великими зграями – бути швидкому снігу, а якщо сідають на землю, то відлиги.
  • Народжені 5 грудня горді й витривалі. Вони ніколи не зіб’ються з шляху ні в лісі, ні в житті. Носити їм слід турмалін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сім’я з Франківська бореться за житло, яке відібрали за радянських часів

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

НовиниСуспільство
Останні новини
ВСІ НОВИНИ