Андрій Сочка марафонець

Побігли правильно

У сучасному світі все частіше ми можемо почути, прочитати в наукових журналах, книгах, що біг – це природній процес, що людина – це створіння, яке народжене бігати, що ще з давніх часів люди використовували біг як зброю, виснажуючи свою здобич годинами «бігових полювань». Отож, маючи багато інформації про такий симбіоз людини і процесу бігу, ми, заряджені цим позитивом, який почули, прочитали, побачили, вирішуємо якнайшвидше виходити на пробіжку.

І ось той момент, в якому нас і наше тренування розділяє 5-10 хвилин.  Сповнені енергії, ми одягнули яскраві спортивні речі, щоб виглядати, наче професійні бігуни,  замовили  круті Bluetooth-навушники для легкості і зручності кожного руху нашого тіла і, звичайно ж, одягнули кросівки з карбоновими пластинами (карбонові  пластини використовують для збільшення ефективності кроку бігунів). Ми готові … Але в останній момент згадуємо, що потрібно переглянути відео з розминкою перед бігом, щоб правильно почати тренування. І ось, ми вимикаємо Youtube, знаходимо ідеальне місце в кишені для ключів від дому і виходимо в найближчий парк.

Вмотивовані, заряджені, готові до звершень ми з впевненістю, що біг став невід’ємною частиною нашого життя, починаємо своє перше тренування. 100 м, 200 м, тепер ми вже переганяємо повільніших бігунів і думаємо, чому ж вони так повільно біжать. 300 м, 400 м – починаємо «захекуватися» і  думаємо, що це тимчасово, зараз все пройде і я з легкістю відновлю дихання. 500 м, 600 м – терпіти стає все тяжче, хапаємо повітря як можемо, ноги «наливаються», а тіло починає рухатися все незграбніше і незграбніше, поки  мозок не скаже нам зупинись. Невдовзі ми вже йдемо віддихуємось, наш організм знову насичується киснем і ми, зіштовхнувшись з суб’єктивною біговою реальністю, повертаємось додому. І вже вдома у нашу голову стукають перші сумніви, голос, який говорить, що бігати – це не так то і просто, і, мабуть, краще знайдемо собі легше заняття або спробуємо ще один разочок і, якщо «не піде», то точно виберемо якийсь інший спорт. Ми сідаємо гуглимо нову інформацію, дивимося відео з найкращими бігунами, тренерами і з новою мотивацією впевнені, що тепер ми все зможемо,  в нас все вийде.

І наступного дня знову виходимо на пробіжку. Мотивація, крутий спортивний одяг, енергія, музика для бігу і… Все знову повторюється… Ми другий раз вдаряємося в суб’єктивну бігову реальність і навіть не дійшовши додому розуміємо, що змінюємо тренування з бігу на щось легше, краще і, на думку нашого «голосу» вже ефективніше заняття, ніж біг.

Така історія знайома дуже багатьом. Але тільки найсильніші можуть витримати заняття бігом і зберегти цю звичку на місяці,  а можливо навіть і роки.

Чому так стається? Чому серед величезної кількості людей закарбувалася думка, що бігати – це тяжко і, щоб займатися бігом регулярно, потрібно прикладати шалені зусилля?

На мою думку, існує декілька причин. Для першої причини давайте повернемося в початкові класи, де вчитель фізкультури змушує нас бігти щосили 1 км, перед цим нічого не пояснивши. А насправді, для чого це пояснювати? Ми ж люди, ми створені бігатиJ. І, коли ми, маленькі діти, закінчуємо наш фізкультурний кілометр з язиком на плечах і з полегшенням сідаємо на шкільну лавку, щоб віддихатися, вчитель фізкультури говорить нам: «три з мінусом, на наступному уроці будеш перебігати». І в це момент ми розуміємо, що на наступний урок фізкультури спортивну форму до школи ми не візьмемо.

Ще однією причиною є те, що біг в засобах масової інформації переважно асоціюється з швидкістю і ми постійно чуємо, що «було побито світовий рекорд на марафонській дистанції, що найшвидший бігун на дистанції 10 км тренується двічі на день, по декілька годин в день і щодня, тренуйтеся як професіонали» і так далі. Звичайно ж, такого роду інформація підсвідомо закликає нас бігати швидше, більше, що не означає правильно і безпечно.

І третьою, найважливішою причиною, як на мене, є відсутність знань. Всі історії про те, що біг – це природньо для людини і що люди народжені бігати створюють ілюзію, за рахунок якої більшість людей сприймають біг як щось надто просте і тому надто безвідповідально відносяться до процесу тренувань. Так, біг – це дуже природній процес для людей, але за рахунок еволюційного розвитку нашого тіла зараз нам вже не потрібно експлуатувати його так, як ми використовували його в давні часи. Тому в сучасному світі потрібні певні знання, щоб правильно підготувати себе до регулярних занять бігом і використовувати його з легкістю на регулярній основі.

На мою думку, існує кілька правил-рекомендацій, дотримуючись яких, можна інтегрувати біг в своє життя на постійній основі:

  1. Перших кілька тижнів робити пробіжки з паузами на ходьбу.
  2. 1-2 місяці бігати тільки в комфортному темпі, при якому ви б могли з легкістю спілкуватися з співбесідником.
  3. Запитати у товариша-бігуна (а такий напевно є у кожного) як починати бігати. Якщо вам говорять, що потрібно бігати швидко, тоді знайдіть іншого товариша-бігуна або тренера-наставника, який точно знає як починати.

Нещодавно почув фразу чемпіона світу з бігу на 1500 м Івана Гешко, який сказав: «Біг – це трішки швидше ніж ходьба».

Друзі, бігати легко, якщо робити це правильно. Рухаємось тільки вперед!

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

БлогиСпорт
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі