«Райця» або писанки у стилі modern. ФОТО

Традиційні для України великодні писанки в франківський журналіст та митець Володимир Гарматюк переосмислив по-новому. З цього народилась серія великодніх яєць під загальною назвою «Райця».

Всі вони за формою і зовні нагадують незмінні великодні атрибути, але кожне є окремим мистецьким об’єктом. Колекцію різнопланових «писанок» презентували на виставці в Івано-Франківському Палац Потоцьких, пише WestNews.

«Якщо говорити про кольори, візерунки, орнаменти, то, найперше, природа підкидає. Окрім того, це наші традиційні писанки – космацькі, коломийські, покутські. Тут і традиційні символи, проте дещо переосмислені, інтерпретовані. У мене немає такого, що саме це я хочу повторити, бо нецікаво здерти. Цікаво щось зробити спочатку», – говорить Володимир Гарматюк.

Автор розповідає, що джерелом натхнення і пошуку якихось тематик, натхнення для творчості для нього також є музика, література або, навіть розмова з людиною. Це може бути що завгодно, навіть манікюр. Будь-що може дати поштовх.

«Але має бути якийсь тригер, спусковий гачок. Якщо тебе щось зачіпає особисто, ти через себе це пропускаєш, тоді народжується бачення», – каже Володимир Гарматюк.

Майже кожна робота має свою назву. Є лише декілька робіт, які для яких назви поки не знайшлись. Загалом на сьогодні виготовлено понад п’ять десятків таких великодніх яєць.

Частина – мають традиційні мотиви і наближені до місцевих писанок орнаменти, але відрізняються колористикою.

Інша частина колекції має специфічні форми двоколірне виконання.

А останні роботи митця за «звучанням» можна умовно віднести до «hard rock», а за матеріалами і техніками до стилю «industrial».

У своїх роботах Володимир Гарматюк використовує різноманітні матеріали від картону і паперу, до ниток, текстилю та металу. Для останньої серії, каже, використовував деталі від старої техніки та годинників, які знайшов удома та принесли люди.

Однакових робіт у доробку митця немає. Деякі «райця» можуть мати подібні елементи та кольори, але загалом вони всі різні.

«Навіть, коли малюється якийсь ескіз, то вже в процесі роботи сам вигляд може змінитись. Однакових не роблю. Це не цікаво», – говорить автор.

Окремі роботи, які на виставці були представлені лише на фото, зберігаються у людей. Їх робили на замовлення. Деякі «поїхали» в інші міста України і, навіть, закордон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Великдень на передовій: як у зоні ООС військові освячували писанки та паски. ФОТО

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Культура і мистецтвоНовини
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі