Коли ми народжуємо дітей – хочемо для них найкраще, щоб вони росли здорові та щасливі. Але іноді від незнання ми припускаємось помилок. Зізнаюся, я сама використовувала три речі з цього списку з першою дитиною і одну – з двома. Чому не потрібно так робити або коли можна – далі в моєму блозі.
- Ходунці
Про цей девайс вже так багато сказано, що я думала ходунці відійшли в минуле і серед моїх подруг я справді не знаю тих, хто б користувався ними. Але оголошення на різних сайтах купи/продай свідчать, що ще є люди, які не знають, що від них тільки шкода.
В моєї старшої доньки був цей пристрій, правда недовго, бо вона досить швидко навчилась ходити самостійно. Та він і зараз десь валяється на горищі. Продати його рука не піднімається, а з молодшою я вже знала всі за і проти і категорично не використовувала. Отже, давайте поговоримо, чому вони такі шкідливі.
Вчитися ходити – це складний процес, в якому задіяне все тіло дитини, моторика і це все координує мозок. Це щось на кшталт вчитись водити авто – мусиш все врахувати та контролювати, а спочатку це дається важко. А дитина ще й падає і батьки, щоб убезпечити своє чадо, садять в ходунці. Проте, цим вони тільки затримують процес ходіння. Коли дитина вчиться ходити, вона вчиться правильно ставити ногу, орієнтуватися в просторі та правильно падати, групуючись всім тілом. Якщо вона втомилась, може опуститись на коліна та далі поповзти. У ходунцях ж здійснюється тиск на хребет, бо дитина фактично висить на промежині, також вона може неправильно класти стопу, ставати на пальці чи п’ятку, як наслідок можлива деформація стоп та опорно-рухового апарату. Знову ж таки, якщо дитина втомиться, вона не зможе опуститись на коліна та розвантажити хребет. Також у них дитина не вчиться координації, слухати своє тіло та уникати небезпечних моментів, коли вдаряється ними об стіну, їй не боляче і вона не розуміє причинно-наслідковий зв’язок між цим. До того ж іноді діти перевертаються в них та сильно травмуються. Ходунці заборонені в Канаді, а в США опублікували результати досліджень, де знайшли зв’язок між травмами дітей та використання ходунців.
Більше про них прочитати та знайти альтернативу ви можете у блозі «Зростаємо природно».
- Пляшечки і соски при грудному вигодовуванні
І знову зізнаюсь, що я сама користувалась ними. З першою дитиною дитяча пляшечка і незнання погубило моє ГВ. Я тоді вчилась і, коли відлучалась, зціджувала молоко, а бабусі давали його з пляшечки. І десь в 7-8 місяців моя дитина відмовилась від грудей, тобто вночі на сон все було добре, а вдень – плакала і відверталась. Тоді молока ставало все менше і я через недосвідченість вирішила, що це незворотній процес, тому перевела її на суміш. Також користувалась пустушками. З другою дитиною я вже знала точно, що буду годувати тільки своїм молоком і не хотіла використовувати пустушку, але протрималась рівно десь 1,5 місяці, а далі зрозуміла, що напевне здурію, якщо дитина і далі буде прикладатись що пів години і купила пустушку, яку використовувала десь до року, а годувала до двох. На моє ГВ пустушка не вплинула, але ВООЗ не рекомендує використовувати пустушки і пляшечки впродовж годування, бо це може вплинути на правильне прикладання, особливо спочатку – коли ви ще налагоджуєте грудне вигодовування і дитина може відмовитись від грудей. А також якщо є недобір ваги та проблеми з ГВ, то спеціалісти радять відмовитись від пустушок і пляшечок взагалі, навіть для догодовування.
- Кенгуру та інші не ергономічні переноски
Я – слінгомама і це один з найкращих досвідів мого материнства. Тому, мені так болить серце, коли бачу маму в кенгурушці та інших не ергономічних переносках. І навіть якщо вони від відомих фірм, наприклад Geoby або Chicco, вони не роблять їх безпечними. У цих пристосуваннях жорстка, не округлена спинка, яка зовсім не підтримує малятко, а воно фактично висить на промежині і здійснюється тиск на його хребет, а вузькі та короткі лямки не розподіляють вагу, не підтримують спину і плечі матері, а тільки впиваються в них. На малюнку, що ви бачите нижче, ви можете прочитати чим відрізняються кенгурушка від ерго-рюкзака, але я хочу додати, що ерго-рюкзак також використовують тільки з моменту самостійного сидіння дитини, до того часу можна або слінг-шарф або адаптований рюкзак. Слінг-шарф – це фактично довга тканина, яка огорне дитину і в правильному положенні не спричинить тиск на хребет, а малюк завжди буде поруч з вами в безпеці і під серцем. Більш детальніше ви можете прочитати в одному з моїх давніших блогів, а також там є посилання на спільноти слінгомам та сторінку слінгоконсультантки.
- Коло для плавання
Це останній з девайсів, які я використовувала для своєї старшої дитини і навіть дарувала його. В своє виправдання скажу, що це було 8 років тому, коли вони тільки з’явилися і тоді я так зраділа, що більше не доведеться тримати її, згинаючись, а дитина сама плаває. Але зараз педіатри і неврологи не рекомендують його для дітей, бо він майже не регулюється, а діти ж бувають різними, тому це коло може сильно натирати шию малюка. До того ж, якщо дитина довго плавала з ним ввечері, вона може стати перезбудженою і тоді погано спатиме та плакатиме. А в рідкісних випадках через коло для плавання може піднятися внутрішньочерепний тиск і з’явитись такі симптоми: пульсуюче джерельце, рясні зригування або блювання фонтаном, скутість м’язів, здригання.
- Стрибунці
Батькам може здаватись веселим, коли дитина, сміючись, стрибає на цьому пристрої, але насправді, якщо малюк самостійно не підстрибує, то йому може сильно нашкодити, бо дитина в них, як і в кенгуру, висить на промежині. Стосовно стрибання: дітям до моменту навички самостійно підстрибувати, яка розвивається після двох років, не можна таким чином штучно стимулювати цю навичку, бо це створює компресійне навантаження на хребет. Так само це стосується і стрибання на батуті зі старшими дітьми чи дорослими.
- Віжки для дітей.
Цей девайс іноді мами застосовують для непосидючих дітей. Але і вони шкодять малюку, бо тормозять психологічний розвиток дитини. Завжди покладаючись на маму, дитина не навчиться самостійно приймати рішення та відповідати за свою безпеку, тримати рівновагу і групуватись під час падіння.
Якщо ви вже використовуєте щось з цього списку, сильно не виніть себе, а просто перестаньте і дайте своєму малюку проходити всі етапи розвитку самостійно. Бажаю вашій малечі тільки здоров’я.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Битви титанів! Хто знає все про догляд за дитиною: мама чи бабця
Також читайте WestNews у Telegram та Facebook – найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!