Сьогодні, 15 листопада, в приміщені фармацевтичного факультету Івано-Франківського національного медичного університету по вул. Галицькій, 124 а відбулося відкриття першої в місті хроматографічної лабораторії.
Вже від самого початку подія була сповнена урочистотей від керівництва університету. Так, для журналістів було організовано окремий транспорт з центру міста аж в мікрорайон Пасічна. А вже на місці весь персонал та викладацький склад факультету вдягнені у спеціалізовані білі халати вишикувались “у лінійку”, очікуючи на прибуття представників ЗМІ.
Щодо самої лабораторії, то одразу потрібно зазначити, що обладнана вона не найновітнішою технікою. Ще б пак, адже новітні технології коштують сотні тисяч гривень, яких в університету немає. Проте, і наявні прилади, за словами наукових співробітників, працюють справно і дозволяють виконувати відповідні дослідження.
За словами ректора ІФНМУ пана Миколи Рожка, зараз заклад знаходиться лише на “стартовій позиції і готовий розширяти залучення новітніх технологій.
“У нас вже є деякі напрацювання, будуть заключені угоди, які дозволять розширити нашу матеріально-технічну базу”, – розповів пан ректор.
Ректор ІФНМУ Микола Рожко
В основному в лабораторії стоять газові хроматографи.
“Ми наповнювали цю лабораторію обладнанням близько року. Купити сучасне обладнання, для прикладу, японське, поки що не реально. Але ми над цим думаємо”, – зазначив пан Рожко.
За його словами, частину обладнання профінансував університет, частину – директор ПП “Аналіт-сервіс” взяв із своєї роботи як благодійну допомогу.
“Скажімо так, це обладання десь не використовувалося, тож ми його оживили”, – пояснив Микола Рожко, ув відповіді на питання про вартість обладнання уникнув, зазначивши, що керівництву університету важлива ефективна робота лабораторії, а не ціни.
Перший проректор університету та кваліфікований біохімік Анна Ерстенюк виділила три головних аспекти в діяльності лабораторії.
“Коли ми говоримо про хроматографічний центр, треба розуміти, що він має в собі кілька складових, – розповідає пані Ерстенюк. – Перше – це навчальна база для студентів-фармацевтів. Друге – це науковий аспект. Ми бачимо тут молодих людей, які працюють над науковими розробками, які включають вивчення різноманітних речовин і їхнього складу. Але, хотіла б зазначити, що ця лабораторія не лише для фармацевтичного факультету, а й для всього університету. Якщо раніше ми їздили за такими методиками до Харкова та Києва, то сьогодні ми можемо проводити такі дослідження у будь-якому біологічному субстраті – чи то мембрани еритроцитів, чи то мембрани гепатоцитів. Третя складова – це те, що найбільше цікавить кожного із нас. У цій лабораторії можна вивчити спектр будь-якої олії, яка продається у наших супермаркетах і є базою для багатьох фармацевтичних розробок. Тобто, це має важливе значення для втілення в практику. Окрім цього, в цій лабораторії ми можемо досліджувати вміст пестицидів, фосфороорганічних сполук у питній воді”.
Перший проректор ІФНМУ Анна Ерстенюк
Принести свої продукти на дослідження – чи то вода, чи олія, чи ліки – може будь-який мешканець Івано-Франківська.
“Ми можемо запропонувати дослідження будь-якої олії яку ви споживаєте, а також зробити дослідження питної води і зробити рекомендації щодо Вашого харчування і профілактики захворювань”, – зазначила Анна Ерстенюк.
Про роботу газового хроматографа детальніше розповів Володимир Лисюк. Науковець пояснює, що даний прилад служить для розділення складних сумішей органічних і неорганічних речовин на індивідуальні компоненти і тому застосовується у різних галузях – починаючи від еколгії і закінчуючи медициною.
Директор ПП “Анатом-сервіс” Володимир Лисюк
“Що варто зазначити – за допомгою цього приладу можна легко проводити медичні аналізи. Наприклад, хроматограф може проаналізувати повітря, яке Ви видихаєте – які саме сполуки там є”, – каже пан Лисюк.
“Цей прилад ми налаштували на аналіз органічних розчинників. Проба береться у шприц і вводиться у прилад. Тут є спеціальна колонка, яка розділяє компоненти. Все фіксується на екрані комп’ютера”, – розповідає він.
Пан Лесюк зазначає, що в медичних закладах міста таких приладів, на жаль, немає.
“Чому його не використовують? Прилад дорогий і виготовляється в Росії. Є також американські та японські аналоги”, – пояснює він.
“Саму олію, насправді, не можна проаналізувати, тому що вона в’язка. Тому її ми перетворюємо в метиловий ефір і вже у вигляді розчину вводимо її у прилад. Аналіз триває близько півтори години”, – каже Володимир Лисюк.
Експерт зазначає, що для вживання кориснішою є оливкова олія. Також є і ріпакова олія, однак в продажі її практично немає. До слова, закордоном цей вид олії є дуже популярним.
На даний момент в університеті триває промо-акція, тож скористатися лабораторією можна цілком безкоштовно.
Також читайте WestNews у Telegram та Facebook – найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!