Блоги

Встид і сором, або про грудне вигодовування у громадських місцях

|

Одного разу на фейсбуці я написала пост про грудне вигодовування в громадських місцях. Звісно, більшість людей мене підтримали і сказали, що це природньо, дехто написав, що це огидно, але запам’ятався коментар одного чоловіка: «Гідності у вас немає». Так, я свою гідність проміняла на можливість годувати свою дитину коли і де їй схочеться і зовсім про це не жалкую. Чому суспільство так болісно реагує на це право, пропоную подумати разом.

Ні, мені ніхто прямо не говорив, що я щось роблю не так, годуючи дитину не вдома, але почитавши коментарі деяких людей під тим дописом і за репостами, я зрозуміла, що з деким з них щось не так. Прозвучали три головні звинувачення:

  1. так жінка, оголюючи свої груди, має намір когось спокусити
  2. це просто огидно
  3. годувати потрібно вдома, бо це інтимний процес.

Ще раз нагадаю всім новоприбулим або тим, хто поки не в темі, що ВООЗ рекомендує годувати дитину до двох років, а виключно грудним молоком – до шести місяців. І тут постає перед молодою матір’ю дилема: бігти кожні 2-3 години додому і годувати дитину там чи вести активний спосіб життя, зустрічатись в кафе з подругами, ходити на тренінги чи подорожувати, але годувати дитину за потреби. До того ж це дуже зручно, бо молоко завжди свіже, потрібної температури і з ідеальним складом, його не потрібно підігрівати чи стерилізувати бутилочку, а прикладання до грудей матері дає малечі не тільки їжу і пиття, а й почуття захищеності, спокою, та того, що у цьому новому світі є щось стале. Але, іноді, люди не розуміють цих речей і звинувачують молоду маму у всіх смертних гріхах.

По-перше, хочу нагадати, що жіночі груди – це перш за все, з біологічної точки зору молочні залози, єдина функція яких – вироблення молока та годування ним свого потомства. Вони є у всіх ссавців (від цього і походить термін даного класу). Звісно, ви можете сказати, що ми вищі за тварин і це буде правда. Жіночі груди в нас давно сексуалізовані і опоетизовані/оспівані, дивитись на них без сорому, огиди або еротичного збудження, а іноді і суміші цих почуттів, декому важко, але хочу описати почуття жінки, яка годує свою дитину привселюдно зі свого досвіду, а він в мене з усіма активностями в другому декреті великий.

Отже, пройдемся по першому звинуваченню: коли ти народжуєш дитину, то надовго забуваєш про сон і в тебе приблизно таке відчуття, як в йожика в тому тумані: щось бачу, але мутно. Чи вчишся годувати дитину, спочатку робиш це так багато разів на добу, що дуже швидко перестаєш соромитись всіх, хто проживає поруч з тобою. Про секс також забуваєш перші кілька місяців, а коли це відбувається, то швидко і тихо, щоб не розбудити дитину, романтика і урізноманітнення відходять на десятий план, бо перше, що ти хочеш – це поспати. Далі згадуєш, що давно не говорила з кимось крім дитини або про дитину і хочеш піти з подругою на каву, бо інакше просто здурієш тут. Тоді береш і йдеш. Коли дитина хоче їсти, то зазвичай кричить і ні, вона не зрозуміє, що ви в людному місці або навіть 10 хвилин не зможе почекати поки ви дійдете до дому, бо одна з основних потреб малої людини – це їжа і вона виголошує цю потребу голосно і так, щоб всі точно почули. Звісно, я не закликаю жінок роздягатись, але непомітно погодувати завжди можна, для цього є спеціальний одяг або накидки, але навіть якщо ви будете годувати без них між головою дитини і вашим звичним одягом буде такий непомітний проміжок, що там роздивитись щось зовсім важко.

І ви знаєте, можливо я вас розчарую, але здебільшого мрія молодої матері не спокусити всіх чоловіків в цьому просторі, а поспати, поїсти, щоб дитина не кричала і поговорити не про памперси.

Про огиду: годувати грудьми свою дитину – це огидно. Здебільшого про це писали чоловіки. І тут я задумалась: чому вони так писали? Можливо, через ту ж сексуальну об’єктивацію жінки і її грудей, бо для занадто ранимих чоловічих душ, які розглядають жінок тільки в якості фей або через молодість і недосвідченість або через власні ілюзії і не сприймають їх, як людей, ніколи не були на пологах чи не доглядали за жінкою під час хвороби, важко зрозуміти, що жінка може бути різною. Бо коли ви живете з жінкою і в курсі, що вона не ходить в туалет квіточками (вибачте), то ви нормально сприймаєте і такі процеси. Справедливо сказати, що були і молоді хлопці, які писали приблизно таке: «Якщо я їм в громадських місцях, то чому дитина не може, коли цього хоче». І це те, що я б сказала, якби до мене підійшли з зауваженнями в кафе. А ще не всі ми володіємо культурою споживання їжі і деякі люди можуть дати фору багатьом малятам разом взятим, але їм ніхто не каже, що це огидно.

Третє зауваження про годувати вдома писали переважно жінки і мені здається, що це говорила в них заздрість. Швидше всього, вони з дитиною справді сиділи вдома, бо боялись банально вийти далі власного району, залякані «а раптом щось піде не так» і не можуть зрозуміти як ви посміли з малою дитиною припхатися сюди, годувати, а дитина ще кричить або змерзне/впріє/захворіє.

Звісно, коли дитина підростає, то ви вже маєте більше простору для маневрів і навіть можете замовити щось у кафе замість того, щоб годувати грудьми. Але тут інші ризики: старша дитина може лізти мамі під кофту і самостійно оголювати груди або при годуванні відволікатись і крутити голову в різні сторони. Наприклад, я будучи на різних тренінгах і в подорожах з людьми по декілька днів, іноді тільки годуванням могла заспокоїти або швидко приспати дитину, тому навіть не задумувалась як то іншим. Можливо, дехто відчував себе незручно, але дякую всім, хто не сказав мені цього. Також міркую, що занадто думаючи про інших і що вони скажуть, ми самі себе обмежуємо, бо годувати свою дитину грудьми на вимогу – це природньо і прекрасно, це потрібно і корисно, а кому не подобається завжди може відвернутись і не дивитись.

Фото обкладинки: Мар’яна Сурмачевська

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Битви титанів! Хто знає все про догляд за дитиною: мама чи бабця

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Блоги
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі