Здоров'я

Я не можу стати батьком: причини та лікування чоловічого безпліддя

|

Станом на зараз зареєстрована частота безпліддя в Україні становить 3,8 випадків на 1000 жінок фертильного віку, серед чоловіків цей показник значно нижчий і становить 0,9 випадків. Однак, як свідчить статистика, відсоток проблем у чоловіків з кожним роком збільшується.

WestNews вирішив розібратись в причинах та способах вирішення проблеми, про яку не прийнято говорити. Адже з труднощами зачаття можуть стикатись пари різного віку. За роз’ясненнями ми звернулись до лікаря уролога, андролога, сексопатолога вищої категорії, кандидата медичних наук, головного лікаря Медичного центру «Оксфорд Медікал» Володимира Івановича Тріща.

Прийнято вважати, що в неможливості зачати дитину винна, перш за все, жінка. Однак, статистика свідчить про інше. Досить часто у пар, які зіткнулися з проблемою безпліддя, проблеми є і у чоловіків. Як розповідає лікар з власного досвіду, в 30, а то і 40 відсотків, всіх випадків безпліддя «винен» саме чоловік, що в принципі відповідає статистичним даним світової наукової літератури.

У жінок великий відсоток безпліддя пов’язаний з гормональними порушеннями, а от у чоловіків на це впливає ряд факторів:

  • вроджені особливості (наприклад, не опущене яєчко та інші вроджені патології),
  • вплив способу життя (паління, вживання наркотиків, надмірне вживання алкоголю, «шкідлива» робота, екологія…),
  • інфекції, які передаються статевим шляхом
  • патологічні процеси (порушення прохідності сімявивідних  протоків, порушення функції яєчок),
  • аутоімунні захворювання
  • наявність різноманітних запальних процесів .

Що саме впливає на можливість зачаття, можна визначити тільки після обстеження у лікаря. Але, варто зауважити, що чоловіки з власної ініціативи та задля профілактики не звертаються до урологів. Володимир Іванович вважає, що причина ще й у психології сильної статі:

«Чоловіки завжди впевнені в собі, горді, їм важко визнати якусь проблему. Бояться огляду, аналізів, адже статевий орган для них – символ чоловічої сили. Чоловік зазвичай приходить із  вираженою еректильною дисфункцією або з больовим відчуттям. Хочу зауважити, що постійне профілактичне обстеження – складова чоловічого здоров’я. Саме під час простих маніпуляцій раз на рік можна побачити та виправити те, що може спричинити погані наслідки на ціле життя», – розповідає лікар.

Чоловіки приходять, як правило, тому що їх привела дружина, яка вже почала обстеження. А оскільки це пара, то для виявлення причин потрібно діагностувати обох партнерів.

«Жінка може місяцями проходити масштабне обстеження в пошуках причини, а іноді відповідь криється в фертильності (плідності) чоловіка. Я завжди в першу чергу призначаю обстеження еякуляту (спермограма),   яке показує всю картину та загалом плідні можливості чоловіка. Аналіз є значно дешевшим та простішим, робиться він швидко. Іноді буває, що жінка досліджується роками, а крапку в пошуках ставить просте і відносно дешевше обстеження чоловіка», – каже Володимир Іванович.

Спермограма – дуже інформативний метод діагностики. При аналізі сперми визначаються її кількісні, якісні, морфологічні параметри – об’єм, колір, рН, в’язкість, швидкість розрідження, кількість сперматозоїдів в 1 мл і у всьому еякуляті, їх рухливість, зміст нормальних форм і з патологією будови, а також наявність аглютинації і клітин сперматогенезу, лейкоцитів, еритроцитів і слизу. Вона показує не тільки плідність чоловіка, а може допомогти визначити наявність запальних процесів у статевих органах.

За кордоном відвідини «чоловічого» лікаря – норма та обов’язковий пункт, це зумовлено медичною страхівкою. У нас, на жаль, такої тенденції ще немає. Значний відсоток пацієнтів звертаються вже саме з проблемою безпліддя, еректильної дисфункції, простатиту або інфекцій, які передаються статевим шляхом. І все це можна було попередити, якщо б чоловік звертався до лікаря – уролога 1 раз на рік.

«Є кілька етапів, коли чоловік повинен бути оглянутий та обстежений в лікаря – уролога. Вперше його має принести матір після народження, щоб виключити вроджені патології. Вдруге – перед тим як створити сім’ю, щоб пересвідчитись у своєму здоров’ї. Втретє – після сорока, там вже є ряд захворювань, які можна попередити або ж виявити на ранніх стадіях. В тому числі і рак», – коментує лікар.

За статистикою всі хвороби «помолодшали». Навіть з проблемою безпліддя до лікарів звертаються чоловіки середнього віку 25-35 років і молодші. Лікар каже, що все це через навколишні фактори, а також, в першу чергу, через спосіб життя.

Діагноз безпліддя встановлюється після того, як пара рік живе статевим життям не використовуючи засобів контрацепції і вагітність не наступає. Після такої скарги відбувається ряд обстежень та призначаються аналізи. Згодом чоловікові призначають консервативну терапію і спостерігають за її ефективністю. Якщо ж після лікування бажана вагітність у пари не наступає, використовують додаткові репродуктивні технології.

У наступній частині матеріалу поговоримо про безпліддя, але зі сторони організму жінки. І нагадаємо: профілактика – краще лікування.

Тетяна Колибаб’юк

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Безпечна вагітність: як контролювати та не нашкодити. Відповідають лікарі

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

Здоров'яІнтерв'юНовини
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі