Історія

Доленосна ніч та рецепт зілля: як на Косівщині святкували Івана Купала

|

Містична ніч, у яку вирішувалось спільне майбутнє пар, а неодружені могли дізнатись про свою долю. З такими думками 50 і більше років тому ішли наші дідусі та бабусі святкувати Івана Купала.

Підготовка до святкування:

Починали святкувати Івана Купала ще у переддень. А підготовка розпочиналась ще раніше. Дівчата або жінки збирали в полі різні трави та квіти. Потім їх висушували та використовували, коли хтось хворів. Вважалося, що зібрані рослини саме в цей день були цілющими, – каже мешканка Косівщини пані Марія.

Теж, не забували прихопити інгредієнти для приворотного зілля, рецепт якого виглядав приблизно так.

Інгредієнти:

 • вода
 • три щіпки лугової конюшини;
 • одну головку будяків;
 • одну волосяну траву або іншими словами зозулині сльози.

Приготування: Поставити на плиту каструлю з 200-250 мл води, закип’ятити. Потім взяти маленьку, однак глибоку миску та покидати туди суміш. Далі розмішати їх між собою. Як тільки вода почала кипіти, вкиньте туди трави, і помішуйте новим ножем. Обов’язково ручка повинна бути чорного кольору.

А далі промовляйте три рази:

«Ти кіпи, моє зілля, кіпи та всю насолоду з полів забери. Забери трав’яний дурман та збери луговий туман. Як весь світ християнський любить луки й поля, так би безмірно він любив мене. «В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь».

Важливо пам’ятати, що приворот треба робити тільки на тих, хто до тебе і так небайдужий, бо тоді він точно подіє.

Багаття, пісні і танці у купальську ніч

Місця для вогнища вибирали різні, зокрема, дехто на річках, а інші в горах. Для розкладання багаття, парубки збирались всім селом та шукали “острову” (для сіна використовують). Далі встромляли її в землю та складали конструкцію гілками або дровами.

“За звичаєм, вогнище потрібно було перестрибувати одному. Якщо високо та красиво це зробиш, тоді отримаєш визнання. Також стрибали парами, при цьому вони мали триматись за руки. Якщо руки розірвуть, то спільного майбутнього не буде. Проте на Косівщині робили настільки велике багаття, що перестрибнути його ніхто не міг. Тому ця традиція іноді упускалась”, – розповідає пані Марія.

Тим часом коли хлопці порались над вогнищем, дівчата збирали квіти, а за тим сідали плести вінки. Квіти – польові. Їх мало бути 12 видів, але більшість не дотримувались такої кількості та зривали ті, які знайшли або ж більше подобаються. Потім, дівчата, їх мали пускати за водою. Мали б бути ще свічки, однак, то вже було по бажанню. Вважалося, якщо вінок пливе добре, то дівчина незабаром вийде заміж. А якщо ж він крутиться на місці, то ще дівуватиме, а як потоне, то довго не вийде заміж або ж взагалі не вийде. Теж, якщо вінок зачепиться за берег – значить звідти буде її доленосний. Хлопці частенько намагалися зловити дівочі вінки, це було або раніше домовлено або ж неочікувано.

Весело та гучно в колі, тримаючись за руки, молодь перебирала ногами та співала купальські, різні народні та навіть повстанські пісні. І хоч це раніше було заборонено, але співали та ще й як співали.

Цвіт папороті та його властивості

Легенда про папороть та її чудодійні властивості, напевне, знайома кожному. Зокрема, що в ніч на Івана Купала папороть на одну мить цвіте квіткою кочедижник. Ця магічна рослина дарує тому, хто її знайде – вічне щастя та навіть надзвичайні сили. Кажуть, що береже її від людських очей нечиста сила, тому знайти її неможливо. Однак, намагалися, шукали, а в результаті, ніхто її не бачив.

Забобони, які побутували серед горян, щодо свята Івана Купала

 • на саме свято Івана Купала краще нічого не віддавати, не продавати та не позичати, бо родина може збідніти;
 • не можна купатися на Купала, бо водяник або русалка затягнуть під воду (дуже спірно, бо купання завжди означало очищення);
 • якщо знайдете на дорозі гроші, навіть велику суму, не треба їх підіймати;
 • якщо жінка на Івана Купала не побувала біля вечірнього багаття, то її вважали відьмою.

Погоду в цей день трактували так:

 • якщо зоряна Купальська ніч – на грибне літо;
 • якщо велика роса – вродять огірки та горіхи;
 • якщо дощова погода – на неврожайний рік.

На жаль, давні традиції поступово забуваються. Обряди та ритуали на Івана Купала відмирають. Все, що колись було гучним та бажаним для наших пра- чи просто дідусів та бабусь, поступово стає історією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП-10 гадань до Івана Купала

Також читайте WestNews у  Telegram  та  Facebook  найважливіші новини Івано-Франківська та області. Приєднуйтесь!

ІсторіяНовини
Останні новини
ВСІ НОВИНИ

Останні новини

Підписуйтесь на наші мережі